Droga Krzyżowa oczami uczniów naszej szkoły

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
♦STACJA III – PIERWSZY UPADEK. Oto pierwszy upadek. Tradycja podaje, że Pan powstał z tego upadku i szedł drogą krzyżową dalej. Muszę być przygotowany na to, że choć chcę dobra, narzuca mi się zło, i… upadam. Co wtedy robić? Nie leżeć, lecz wstawać – podrywać się i zaczynać od nowa. A to możliwe jest tylko w jedności z Panem dźwigającym krzyż.
♦STACJA VI : WERONIKA OCIERA TWARZ JEZUSOWI: Nikt nie podszedł do cierpiącego Pana. Wszyscy się bali… Nie chcieli przyznać się do Niego, choć może wcześniej słuchali jego słów. Jedynie Weronika się nie bała. Przecisnęła się przez tłum i żołnierzy. Własną chustą otarła Boskie oblicze. Panie Jezu, daj nam odwagę Weroniki, abyśmy nie bali się pomagać innym.
♦Moje rozważania do stacji 12. : Pan Jezus umarł na krzyżu z miłości do nas, aby otworzyć drogę do zbawienia.
♦Stacja 6 – święta Weronika wykazuje się miłością i bezinteresownością. Czy potrafimy być jak ona? Czy gdy zobaczymy kogoś w potrzebie, bez wahania mu pomożemy? Czy nawet w naszym wrogu będziemy w stanie odnaleźć Chrystusa? Panie Jezu daj mi taką siłę i miłość jaką posiadała święta Weronika
♦Pan Jezus skazany na śmierć. Tłumy, które witały ciepło Jezusa krzyczą, żeby został ukrzyżowany. Wszystko zmieniło się w ich sercach i Jezus milczy. Kiedy ludzie będą nas wychwalać, a potem szydzić również zachowajmy milczenie.
♦ Stacja VI: Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa. Święta Weronika otarła twarz Jezusowi chustą podczas drogi na ukrzyżowanie. Był to odważny czyn, a ona mimo tego nie bała sie konsekwencji. Pomimo dołującego widoku umęczonego Pana, wytrwale towarzyszyła mu w drodze na krzyż. Pan Jezus w zamian za jej miłosierny czyn zostawił swoje oblicze na białej chuście. My również powinniśmy być w ten sposób wrażliwi na cierpienie bliźnich.
♦ Stacja IX: JEZUS UPADA PO RAZ TRZECI To już trzeci raz jak Jezus upada pod krzyżem. Znajduje jednak tyle sił, aby się podnieść i iść dalej wypełniać wolę Boga. Nie zniechęcił się. Ja także nie zniechęcę się w nauce czy w wypełnianiu swoich obowiązków. Będę pracował dalej, uczył się, nie będę leniwy, bo kocham Jezusa.
♦ Pan Jezus umiera na krzyżu. Żołnierze wbijają gwoździe w dłonie i w stopy Pana Jezusa. Po czym staje się ciemność, słońce traci swoją moc, swój blask. W umierającym Chrystusie objawia się Bóg , który jest rozmiłowany, zakochany w swoich stworzeniach. Męka Jezusa zwalcza wszelkie grzechy ludzi.  Jezus przeprasza Boga za jego grzechy i czyny.
♦ Stacja XIV: PAN JEZUS ZŁOŻONY DO GROBU. Przyjaciele zanieśli ciało Jezusa do Grobu. Jezus umarł, ale to nie koniec. Trzeciego dnia zmartwychwstał i czeka na każdego z nas w kościele w Tabernakulum, w Najświętszym Sakramencie. To dla nas umarł, abyśmy mogli pójść do nieba. Jezus dał nam przykazanie, abyśmy wzajemnie się miłowali, jak On nas umiłował. Prosimy Cię Panie Jezu w tej naszej modlitwie, pomóż nam wypełniać Twoje przykazanie miłości w domu, w szkole, na ulicy, na podwórku i w kościele, abyśmy byli dla siebie serdeczni, życzliwi i wyrozumiali, a przede wszystkim zawsze kochali Jezusa, naszego Zbawiciela.