SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. WŁODZIMIERZA POTOCKIEGO
W SĘKOCINIE

“Katyń… ocalić od zapomnienia”- program edukacyjny.

Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Organizatorem programu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Jego głównym celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci. Każde z drzew ma upamiętniać jedną zamordowaną osobę z listy katyńskiej. Jeden Dąb Pamięci, to jedno nazwisko.

W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” w najbliższym czasie na terenie naszej szkoły posadzimy Dąb Pamięci, przy którym umieścimy tablicę upamiętniającą jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej, Feliksa Zalewskiego – policjanta zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w 1940 roku.

Certyfikat zaświadczający posadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Feliksa Zalewskiego.

Feliks Zalewski, zdjęcie pochodzi z Muzeum Katyńskiego, zostało przekazane przez p. Jagodę Michałowską

Feliks Zalewski urodził się 13 września 1900 roku. Ukończył szkołę powszechną i został policjantem – Posterunkowym Policji Państwowej w stopniu kaprala. Ze źródeł przekazanych przez Muzeum Katyńskie wynika, że był żonaty z Anną Zalewską, która zmarła w 16 czerwca 1959 roku.

Pracował na posterunku w Raszynie od 5 marca 1932 roku, do ewakuacji posterunku w dniu 7 września 1939 roku. Następnie wyjechał na wschód Polski (Brześć, Kowel, Równe).

W wojsku w 1922 roku był w I pułku szwoleżerów w stopniu kaprala. Został wzięty do niewoli przez NKWD pod koniec 1939 r. w miejscowości Równe. Następnie skierowano go do obozu dla polskich funkcjonariuszy w Ostaszkowie.  Został zamordowany strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 roku.

Naszym zadaniem jest dbanie o posadzony Dąb Pamięci oraz ocalić od zapomnienia pamięć o pomordowanych w 1940 roku na terenie ZSRR, w tym o Feliksie Zalewskim.

Feliks Zalewski (oznaczony strzałką), zdjęcie pochodzi z Muzeum Katyńskiego, przekazane przez p. Jagodę Michałowską

Legitymacja żony F. Zalewskiego, zdjęcie ze zbiorów Muzeum Katyńskiego, przekazane przez p. J. Michałowską.

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. WŁODZIMIERZA POTOCKIEGO
W SĘKOCINIE

Słomin, ul. Wierzbowa 5
05-090 Raszyn

tel. 22 720 25 68

e-mail: s.p.sekocin@wp.pl

Skip to content